Biznes na wieszakach

Większość sieciowych franczyzodawców odzieżowych chce, by sklep przyciągał klienta i zapewniał mu komfort zakupów, a atrakcyjny wystrój kosztuje. Żeby ulżyć franczyzobiorcom w zakresie początkowych nakładów na otwarcie, dawcy licencji coraz częściej przechodzą na model depozytowy, przekazując partnerom towar nieodpłatnie.

W takim systemie ryzyko związane z niesprzedanymi artykułami zostaje po stronie franczyzodawcy, a franczyzobiorca jest wynagradzany na zasadzie prowizji uzależnionej od wyników sprzedaży.

Zupełnie inne zasady obowiązują w ramach konceptu Bazar Odzieżowy, sieci oferującej odzież używaną z krajów Europy Zachodniej – Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Austrii. Franczyzobiorcy ponoszą zarówno koszty urządzenia lokalu, jak i zatowarowania, ale mimo tego, wydatki inwestycyjne okażą się niższe niż w sieciach z nową odzieżą.

Zakup pakietu franczyzowego w ramach konceptu Bazar Odzieżowy wiąże się z wydatkiem 10 tys. zł. W zamian można liczyć na pomoc w wyborze lokalizacji, aranżacji wnętrza i doborze przy zakupie wyposażenia. Franczyzodawca przekazuje również partnerom materiały do oznakowania zewnętrznego sklepu. Do licencji trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu mebli (5-10 tys. zł) i, przede wszystkim, towar. Cena – 12 zł za kg.
W przypadku lokalu o powierzchni 100 m2 na początku należy kupić jedną tonę towaru. Co ważne, niesprzedany towar wymieniamy partnerom co tydzień – podkreśla Jan Kozłowski, franczyzodawca Bazaru Odzieżowego.

Na razie pod tym szyldem działa pięć sklepów, ale właściciel ma ambitne plany – chce w tym roku otworzyć od 50 do 100 punktów. Jego zdaniem, franczyzobiorcy mogą liczyć na miesięczne przychody sięgające 30-50 tys. zł.

Wartość polskiego rynku odzieży używanej jest szacowana na ok. 5-6 mld zł. To mniej więcej jedna szósta całej kwoty, jaką wydajemy rocznie na ubrania w ogóle. Z danych GUS wynika, że w second handach ubiera się co trzeci dorosły Polak. Popytu, więc nie brakuje, ale to samo dotyczy konkurencji. W tym segmencie działa blisko 30 tys. sklepów, sprowadzających rocznie ponad 100 tys. ton towaru.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach
i promocjach.podaj swój adres e-mail

Kontakt

Adres
ul. Rawicka 9,
60-113 Poznań

Masz pytania?
Tel: +48 575 002 841
E-mail: biuro@bazarodziezowy.pl

NIP: 7791112494, REGON: 631004096

Dojazd do nas

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus